Ile metrów paneli kupić? Praktyczny przewodnik
Autor: Alicja
Data dodania: 30-08-2024
Wyświetleń: 61
PRZEJDŹ DO STRONY GŁÓWNEJ WRÓĆ DO KATEGORII Podłogi
Zakup paneli podłogowych wymaga dokładnych obliczeń, aby uniknąć problemów z brakiem materiału lub nadmiernym zapasem. Oto kroki, które pomogą Ci w obliczeniach:
Więcej o podłogach pisaliśmy w artykułach:
Warto pamiętać, że metraż domu nie jest równy powierzchni jego pomieszczeń. Różnica to przestrzeń zajmowana przez ściany, co może stanowić nawet do kilku metrów kwadratowych. By kupić odpowiednią ilość materiału na podłogi, należy obliczyć powierzchnię każdego z pomieszczeń osobno.
Zanim przejdziemy do kupna materiału na podłogi do domu budowanego od podstaw, poczekajmy do momentu wylania posadzek, a także położenia tynków i gładzi.
Pomieszczenia najczęściej mają kształt prostych figur geometrycznych, więc policzenie ich powierzchni nie powinno sprawić większego problemu.
Kiedy znasz już powierzchnię pokoju, należy wybrać odpowiednią podłogę i kupić wystarczającą ilość paneli. Kiedy wybrałeś już kolor i rodzaj podłogi, musisz poznać wymiar jej jednego elementu. Czyli mnożymy długość i szerokość prostokątnego panelu. Następnie dzielimy powierzchnię pokoju przez powierzchnię pojedynczego panelu i wynik zaokrąglamy w górę do całych sztuk.
Panele są sprzedawane w opakowaniach, a nie jako pojedyncze sztuki. Dlatego kolejnym krokiem jest wskazanie liczby opakowań paneli, które chcemy kupić. Dzielimy więc wynik z poprzedniego kroku przez liczbę paneli, które są sprzedawane w jednym opakowaniu i tutaj również zaokrąglamy wynik do całych sztuk.
Ten sposób wyliczania ilości paneli jest uproszczony i wskazuje minimalną ilość materiału, jaką należy zakupić. Problemy mogą pojawić się przy nietypowym kształcie pomieszczenia lub jeśli będzie potrzebne docinanie paneli. Podobna sytuacja jest w przypadku zniszczenia paneli lub błędów w montażu. Producenci i specjaliści budowlani sugerują więc zakupienie o około 10% więcej materiału, niż wynika to z rachunku.
Szeroki wybór listew przypodłogowych oferujemy w salonach ROMAX!
Ustalenie powierzchni podłogi i ilości paneli, które trzeba kupić, pozwoli uniknąć wzrostu kosztów i zakupu niepotrzebnej nadmiernej ilości materiałów. Dzięki temu poradnikowi wiecie też, że warto zabezpieczyć się na wypadek zniszczenia kilku paneli w trakcie pracy, kupując o 10% więcej metrów paneli. Znajomość powierzchni pomieszczeń będzie też przydatna podczas zamawiania mebli. Wymierzony pokój będzie można szybciej wyposażyć bez obaw o niedopasowanie mebli kuchennych czy złe wymiary rozsuwanej szafy do sypialni.
Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej podłogi?
W bogatej ofercie wielu marek, różnych kolorów produktów mamy do wyboru wiele rozwiązań dotyczących pokrycia podłogi. Warto też wziąć pod uwagę klasę ścieralności paneli.Więcej o podłogach pisaliśmy w artykułach:
Jak obliczyć metry kwadratowe pomieszczenia?
Warto pamiętać, że metraż domu nie jest równy powierzchni jego pomieszczeń. Różnica to przestrzeń zajmowana przez ściany, co może stanowić nawet do kilku metrów kwadratowych. By kupić odpowiednią ilość materiału na podłogi, należy obliczyć powierzchnię każdego z pomieszczeń osobno.Zanim przejdziemy do kupna materiału na podłogi do domu budowanego od podstaw, poczekajmy do momentu wylania posadzek, a także położenia tynków i gładzi.
Pomieszczenia najczęściej mają kształt prostych figur geometrycznych, więc policzenie ich powierzchni nie powinno sprawić większego problemu.
Ile paneli kupić, by nie brakło, i nie przepłacić?
Kiedy znasz już powierzchnię pokoju, należy wybrać odpowiednią podłogę i kupić wystarczającą ilość paneli. Kiedy wybrałeś już kolor i rodzaj podłogi, musisz poznać wymiar jej jednego elementu. Czyli mnożymy długość i szerokość prostokątnego panelu. Następnie dzielimy powierzchnię pokoju przez powierzchnię pojedynczego panelu i wynik zaokrąglamy w górę do całych sztuk.Panele są sprzedawane w opakowaniach, a nie jako pojedyncze sztuki. Dlatego kolejnym krokiem jest wskazanie liczby opakowań paneli, które chcemy kupić. Dzielimy więc wynik z poprzedniego kroku przez liczbę paneli, które są sprzedawane w jednym opakowaniu i tutaj również zaokrąglamy wynik do całych sztuk.
Ten sposób wyliczania ilości paneli jest uproszczony i wskazuje minimalną ilość materiału, jaką należy zakupić. Problemy mogą pojawić się przy nietypowym kształcie pomieszczenia lub jeśli będzie potrzebne docinanie paneli. Podobna sytuacja jest w przypadku zniszczenia paneli lub błędów w montażu. Producenci i specjaliści budowlani sugerują więc zakupienie o około 10% więcej materiału, niż wynika to z rachunku.
Co z listwami przypodłogowymi?
Listwy przypodłogowe to wykończenia, które umieszcza się na łączeniach podłogi ze ścianą. Maskują szczeliny dylatacyjne i zabezpieczają przed dostawaniem się pod nie zabrudzeń. Mogą też pełnić funkcję dekoracyjną oraz maskować poprowadzone wokół pomieszczenia kable. Tutaj wyliczenie potrzebnego materiału jest znacznie prostsze – wystarczy zmierzyć obwód pomieszczenia, w którym będziemy je montować i odjąć szerokość otworów drzwiowych i innych miejsc, w których listwy nie będą montowane.Szeroki wybór listew przypodłogowych oferujemy w salonach ROMAX!
Podsumowanie
Ustalenie powierzchni podłogi i ilości paneli, które trzeba kupić, pozwoli uniknąć wzrostu kosztów i zakupu niepotrzebnej nadmiernej ilości materiałów. Dzięki temu poradnikowi wiecie też, że warto zabezpieczyć się na wypadek zniszczenia kilku paneli w trakcie pracy, kupując o 10% więcej metrów paneli. Znajomość powierzchni pomieszczeń będzie też przydatna podczas zamawiania mebli. Wymierzony pokój będzie można szybciej wyposażyć bez obaw o niedopasowanie mebli kuchennych czy złe wymiary rozsuwanej szafy do sypialni.PRZEJDŹ DO STRONY GŁÓWNEJ WRÓĆ DO KATEGORII Podłogi