Jodełka francuska i angielska - charakterystyka i pochodzenie
@Barlinek
Jodełka francuska i angielska - charakterystyka i pochodzenie
Zapewne wielokrotnie natknęliście się na te dwa określenia stosowane do zobrazowania możliwego układu podłogi: tzw. jodła francuska i jodła angielska. Oba brzmią oryginalnie, wskazują na konkretną historię i raczą elegancją. Co w takim razie je łączy, a czym się różnią? Przyjrzyjmy się tym dwóm wzorom bliżej, żeby poznać ich charakterystykę i pochodzenie.
JODŁA FRANCUSKA
Układ ten, historycznie obecny jest już na przestrzeni kilku wieków, począwszy przynajmniej od czasów renesansowej Francji. Prawdą jest, że wzór w jodełkę spopularyzowali w Europie właśnie francuscy władcy i arystokraci.
Wzór francuski powstaje za pomocą deski ściętej pod kątem 45 stopni, łączonej jedna z drugą przy ich krótszym boku. Ten wzór cechuje się więc ostrym kształtem, gwarantując ekskluzywność wnętrza i nadając pomieszczeniom eleganckiego charakteru.
Jodełka francuska
@Jawor-Parkiet: Fertig Deska Chevron Dąb Classic
Co ciekawe, podłoga ułożona we wzór jodełki francuskiej zdobi wnętrze zarówno jednego z największych muzeów na świecie, będącego domem dla ponad 380 tysięcy eksponatów - Luwru, jak i przepięknej niegdyś posiadłości królewskiej - Wersalu.
Sposobów ułożenia jest więcej - wszystko zależy od producenta, sprzedawcy i montażysty. Nieraz można wybrać różną szerokość czy długość desek, a ułożenie we wzór pojedynczy bądź podwójny.
Dedykowana kolekcja podłóg nawiązująca do tego układu to np. Chevron od producenta Jawor-Parkiet.
-> Sprawdź dostępne w naszych salonach podłogi we wzór jodełki francuskiej.
JODŁA ANGIELSKA - KLASYCZNA
Ten wzór - oparty na francuskim, nieco przesunięty, dzięki czemu jest bardziej stonowany - rozwinął się i spopularyzował w XIX-wiecznej wiktoriańskiej Anglii. Potem modny także i w latach 60-tych ubiegłego wieku, obecnie cieszy się równie niegasnącą aprobatą, przywodząc na myśl przywiązanie do tradycji i racząc harmonijnym uzupełnieniem klasycznych wystrojów.
Jodełka angielska - nazywana również jodełką klasyczną - powstaje za pomocą deski ściętej pod kątem 90 stopni, gdzie krótszy bok jednej deski łączy się z dłuższym bokiem drugiej - tym samym układa się w swoisty “szpic” czy też schodki.
Jodełka angielska
@Barlinek: Classico Line - Jodła Klasyczna Dąb Brown Sugar
Sposobów ułożenia jest więcej - wszystko zależy od producenta, sprzedawcy i montażysty. Nieraz można wybrać różną szerokość czy długość desek, a ułożenie we wzór pojedynczy bądź podwójny.
Dedykowana kolekcja podłóg nawiązująca do tego układu to np. Classico Line - Jodła Klasyczna od producenta Barlinek.
-> Sprawdź dostępne w naszych salonach podłogi we wzór jodełki angielskiej.
PODSUMOWANIE
Różniąc się nieco ułożeniem, zastosowaniem, czy stylem, podłogi zarówno w układzie jodełki angielskiej i francuskiej, mogą poszczycić się niegasnącym zamiłowaniem wśród zarówno producentów, projektantów, jak i klientów.
Ważną dla kupujących informacją jest to, że wzór jodełki można zastosować zarówno do klasycznych podłóg drewnianych, jak i paneli laminowanych.
Ten samonapędzający się trend najprawdopodobniej zostanie jeszcze z nami na długo, jeśli w ogóle kiedykolwiek wyjdzie z mody. Jeśli więc akurat rozważasz kupno nowej podłogi, koniecznie zastanów się nad którymś z tych wzorów - na pewno nie zawiedziesz się długotrwałym efektem uniwersalnej elegancji.
Przeczytaj: Planujesz kupno nowej podłogi? Przeczytaj nasze porady przed!
Zapraszamy do naszych salonów z podłogami i drzwiami!
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Podłogi